Neden Farklıyız?

AR&GE ÇALIŞMALARI

Her zaman en iyi sonuçları elde etmek için devamlı olarak bilimsel çalışmalar ile üretim kalitemizi en yüksek seviyede tutuyoruz.

SEKTÖR ÖNCÜLÜĞÜ

Yürütüğümüz çalışmalar neticesinde var olan türlerin yanına dünyada bir ilk olarak LAHOS balığını da akvakültür olarak üretiyoruz.

30 YILA YAKIN TECRÜBE

Akuakültür balıkçılığın başladığı zamanlardan bu yana AR-GE araştırmalarımızdan gelen tecrübemiz ile bugün 7 çeşit deniz balığı üretimi gerçekleştiriyoruz.

DOĞANIN REHBERLİĞİNDE ÜRETİM

Akuakültür balık üretiminde, balıkların doğal ortam akıntı ve sıcaklıklarına en uygun şekilde konumlandırılan kafeslerimiz sayesinde doğal lezzete en yakın sonuçları elde ediyoruz

ÇEVRE DOSTU YETİŞTİRİCİLİK

Balıkların mümkün olan en doğal ortamda yetiştirmek için ekolojik sürdürülebilirliği sağlamaya yönelik üretim yöntemleri izliyoruz.

YEM TEKNOLOJİLERİ

Ürettiğimiz balıkların yemleri olan rotifer olarak bilinen canlıların da yemi olan algleri tamamen tesislerimizde üretip en yüksek ve kaliteli besin değerini sağlıyoruz.

Dünden Bugüne AKVATEK

1992 yılında çıktığımız bu yolculukta, bugün 80 çalışanımızla Türkiye’nin su kalitesi en yüksek bölgelerinde yaptığımız yılda 4.500 ton kapasiteli porsiyonluk balık yetiştiriciliği, 38 milyon yavru balık üretimi ve alternatif türler ar-ge çalışmaları ile gerek iç gerekse dış pazarda sektöre gururla hizmet vermekteyiz.

2021 yılında devreye girmesini hedeflediğimiz, İzmir-Bergama bölgesinde, 3000 m²’lik alanda, balık işleme ve paketleme ve aynı bölgede yılda 10.000 ton üretim kapasiteli yem tesisi çalışmalarımız da son hızıyla devam etmektedir.

Kuruluşumuzdan bu yana AKVATEK olarak şunları gerçekleştirdik:

ŞİRKET TANITIM VİDEOMUZ

Hakkındaki Videoyu Oynat Off shore cultivation

Ekibimiz