Deniz Akvaryumu

Tesislerimizde ayrı bir birim olarak yer alan deniz akvaryumu bölmünde anemon balığı olarak da bilinen palyaço balığını tüm alt türleri ile üretmekteyiz.

Doğada palyaço balıkları, anemonlar yani deniz şakayıkları ile simbiyotik bir ilişki içindedir ve bu da ekolojik denge için önemlidir. Palyaço balıklarının renkleri diğer balıkları kendilerine çeker ve bu balıklar anemonların avı olurlar. Palyaço balıkları da anemonlar için tehdit oluşturan bazı avcıları uzak tutarak bu karşılıklı fayda ilişkisini korurlar.

Deniz akvaryumu gibi hobiler için doğadan yakalanan Palyaço balıklarının kullanılması uzun vadede ekolojik dengeyi ve türün devamlılığını tehdit edebilir.

Türün akuakültür olarak üretilmesi, ekolojik dengeye katkı sağladığı gibi doğal seleksiyonla sadece 10 bin larvadan birinin yaşadığı doğal ortama kıyasla çok daha fazla gen çeşitliliği gözlemlememizi ve farklı alt türlerin gün yüzüne çıkmasını sağlamaktadır. Böylelikle her 50 bin balıkta bir görülen çekinik gen özelliklerinin alt soylara aktarımını sağlayarak farklı türlerin oluşması bile mümkün olmuştur.

Elde ettiğimiz Palyaço balığı türleri arasında şu anda dünyada daha önce eşi benzeri olmayan benekli bir palyaço balığı türü bile bulunmaktadır.